kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Szybkie odchudzanie zwiększa ryzyko choroby kości
2008/8/31 13:40:00

Zbyt duża masa ciała jest niebezpieczna dla zdrowia –informują od dawna naukowcy i lekarze, wyniki nowych badań ostrzegają jednak przed gwałtowną redukcją wagi.

Naukowcy z Oslo przyjrzeli się temu jak odchudzanie wpływa na stan kości mężczyzn w średnim oraz starszym wieku. Obserwacji poddano grupę 1476 panów w wieku 40-70 lat

Badania rozpoczęto od zmierzenia wskaźnika masy ciała każdego z uczestników eksperymentu oraz od przeprowadzenia badań określających mineralną gęstość kości. Badania te wykonano ponownie po 30 latach.

Okazało się, że wśród mężczyzn, którzy pomiędzy badaniami zmniejszyli wagę o co najmniej 10 % ponad 15 % zachorowało na osteoporozę. W grupie mężczyzn, którzy przytyli o 10 % lub więcej na osteoporozę zachorowało tylko 0, 6 %. Naukowcy ustalili również, że 31% panów którzy podczas pierwszych pomiarów masy ciała znaleźli się w kategorii otyłych a następnie stracili więcej niż 5 proc. wagi dotknęła osteoporoza.

Wyniki badania naukowcy tłumaczą tym, iż organizm z czasem przystosowuje budowę kości do masy ciała, szybka redukcja wagi może doprowadzić do różnych zmian chorobowych, w tym do osteoprozy.

Autorzy badań nie chcą zniechęcać mężczyzn do odchudzania, gdyż jak wiadomo otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób, biorąc jednak pod uwagę wyniki badań lepiej starać się o utrzymanie wagi na odpowiednimi poziomie niż stosować niebezpieczne dla zdrowia diety.


()
Oprac: Marta Wasiak

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: choroba, dieta, odchudzanie, osteoporoza


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »