Badania dotyczące nadwagi i otyłości wśród Polaków prowadzone są systematycznie i wszystkie wskazują na podobne zjawisko: problem nadmiernej masy ciała dotyczy bardzo dużej części naszej populacji. Wynika tak z raportów firmy Abbott.
Według przeprowadzonych w 2002 roku badań medycznych (badanie Natpol 2002) z problemem nadwagi i otyłości boryka się niemal połowa (48%) Polek i to one – zdecydowanie częściej niż mężczyźni – podejmują próby pozbycia się zbędnych kilogramów. W badaniu przeprowadzonym w styczniu 2006 roku aż 59% Polek nie zaprzeczyło, że ważą więcej niż by chciały. Podobnie duża jest grupa kobiet, które uważa, że ważą więcej niż powinny. Co więcej, jedynie 46% Polek odrzuciło stwierdzenie, że ma nadwagę. Oznacza to, że niemal 60% kobiet nie jest zadowolonych, z tego ile ważą i odczuwa z tego powodu mniejszy lub większy dyskomfort.
Kobiety podejmujące próby schudnięcia jako najważniejszy powód wymieniają kwestie zdrowotne, jednak niemal wszystkie pozostałe powody odnoszą się do kwestii szeroko rozumianego zadowolenia z siebie. Są to: lepsza kondycja, lepsze samopoczucie, większa atrakcyjność i większa samoakceptacja. Bardzo istotną przyczyną nadwagi jest fakt, że ponad 80% kobiet po prostu lubi jeść. Systematycznie wśród Polek rośnie chęć do prowadzenia życia towarzyskiego. Aż 70% kobiet przyznaje, że nie rezygnuje z okazji, jeśli mogą spędzić czas ze znajomymi przy stole ze smakołykami. Aż 88% kobiet przyznaje, że przynajmniej czasami je potrawy, które bardzo lubi w zbyt dużych ilościach. Równie duża część badanych kobiet przyznaje, że co najmniej czasami w ogóle nie zwraca uwagi na to, czy to co jedzą jest zdrowe, czy też nie. Nieznacznie mniej – 86% badanych – przynajmniej czasami wstaje od stołu z uczuciem przejedzenia. Wreszcie 87% podjada poza głównymi posiłkami.
W przeprowadzonym w styczniu 2006 roku badaniu 32% Polek przyznało się, że podejmowały próby schudnięcia. Rozpoczęcie odchudzania postrzegane jest przez osoby, które tego próbowały jako trudne lub bardzo trudne (52%). Ale to i tak nic w porównaniu z wytrwaniem w odchudzaniu: aż 72% badanych uznało je za trudne i bardzo trudne.