kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Odchudzający balon. Kto może poddać się zabiegowi?
2015/11/19 19:26:37

Walka z otyłością to trudny proces, który wymaga zaangażowania i determinacji. Nie zawsze te zmagania przynoszą efekty, zwłaszcza, kiedy liczymy na kolejną „dietę cud” i zapominamy o aktywności fizycznej. Jeżeli chcemy pozbyć się nadmiernych kilogramów, powinniśmy pomyśleć również o konsultacji lekarskiej. Możliwe, że jednym z rozwiązań będzie umieszczenie w żołądku specjalnego balonu.

W spirali tycia

Żeby przytyć kilogram wystarczy, że dostarczymy sobie 7000 kcal ponad normę. Wydaje się, że to dużo, ale właśnie tyle zjemy, jeśli przez miesiąc codziennie będziemy pozwalać sobie na cztery niewielkie ciasteczka, z których każde ma około 50 kcal. Albo przez dwa tygodnie dzień w dzień będziemy raczyć się średnią paczką chipsów zawierającą około 500 kcal. Nic więc dziwnego, że w spiralę tycia wpaść jest łatwo, a dużo trudniej ją przerwać. – Jeśli przyzwyczailiśmy siebie i swój organizm do określonego stylu odżywiania, trzymanie się diety będzie sporym wyzwaniem – mówi dr Monika Dąbrowska-Molenda, dietetyk ze Szpitala Medicover.

Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo – samodzielnie ułożony albo znaleziony w internecie jadłospis nie gwarantuje sukcesu, a brak postępów może skutecznie demotywować. – Każda dieta odchudzająca powinna być dobrana indywidualnie do danej osoby – jej tempa przemiany materii, stylu życia i upodobań kulinarnych. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na wytrwanie w postanowieniu, jakim jest zrzucenie zbędnych kilogramów, a także – co równie ważne – mamy pewność, że dostarczamy organizmowi dokładnie tyle kalorii i wartości odżywczych, ile potrzebuje. W przeciwnym razie nie tylko nie mamy prawdziwej kontroli nad swoją wagą, ale narażamy się na wystąpienie efektu jo-jo i kłopoty ze zdrowiem – podkreśla dr Monika Dąbrowska-Molenda.

Kiedy wezwać posiłki?

Ponowne przybranie na wadze i to z nawiązką – bo tak właśnie wygląda efekt jo-jo – nie tylko demotywuje, ale też rozregulowuje metabolizm. To sprawia, że za każdym kolejnym razem schudnąć jest dużo trudniej. Jeśli natomiast waga przekroczy normę o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów, bez pomocy lekarza się nie obędzie. Wtedy mamy bowiem do czynienia z otyłością, która już oficjalnie nazywana jest chorobą i wymaga interwencji specjalistów. – Tej sytuacji nie można lekceważyć, ponieważ nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje. Osoby otyłe są bardziej narażone na przykład na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, a także problemy z układem oddechowym czy krążeniem – mówi dr Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Medycyny Wellness Szpitala Medicover.

W takich okolicznościach ostatnią deską ratunku jest jedna ze specjalistycznych metod leczenia, które powstały właśnie z myślą o osobach zmagających się z otyłością. Często wykorzystywana jest na przykład terapia z zastosowaniem balonu żołądkowego (nazywanego balonem Orbera). Na czym polega? – W przypadku osoby otyłej ograniczenie ilości i objętości spożywanych posiłków jest sporym wyzwaniem. Dlatego do jej żołądka podczas nieinwazyjnego zabiegu wprowadzamy pusty silikonowy balon, który następnie wypełniamy roztworem soli fizjologicznej. W ten sposób zmniejszamy pojemność tego narządu, a co za tym idzie sprawiamy, że dana osoba odczuwa sytość po zjedzeniu znacznie mniejszej porcji – tłumaczy dr Patrycja Wachowska-Kelly. Taki balon pozostaje w żołądku przez okres do sześciu miesięcy, a następnie jest przez lekarza usuwany. W tym czasie można stracić nawet do 20 kg, ale trzeba pamiętać, że osiągnięcie, a następnie utrzymanie pożądanej wagi, zależy od kilku czynników. – Te sześć miesięcy to czas, by pacjent pod opieką bariatry, dietetyka i psychologa wypracował nowe, zdrowe nawyki. Balon żołądkowy jest sposobem na to, by ułatwić mu zastosowanie się do zaleceń specjalistów. Bardzo ważne jest to, by przestrzegać ich także już po jego usunięciu – podkreśla dietetyk dr Monika Dąbrowska-Molenda.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: nadwaga, odchudzający balon, odchudzanie, otyłość


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »