Co ją powoduje i jakie ryzyko niesie? Nadwaga jest najpoważniejszym ryzykiem zdrowotnym w krajach uprzemysłowionych. Nadwaga nie tylko źle wpływa na zdrowie, ale jest także problemem kosmetycznym. Dla osób z nadwagą dodatkowe kilogramy i pytanie, jak się ich pozbyć, stają się ważnym problemem, który towarzyszy im latami.
Objawy
Należy odróżnić nadwagę odczuwaną jako niedogodność od nadwagi szkodzącej zdrowiu. O nadwadze mówimy wówczas, gdy współczynnik masy ciała BMI (body mass index), obliczony według podanego niżej wzoru, znajduje się w przedziale 25-30, natomiast z otyłością mamy do czynienia, gdy wynosi on powyżej 30. Prawidłowa wartość współczynnika BMI wynosi 20-25.
Przyczyny
* obciążenia rodzinne (dziedziczne skłonności do tycia, często są to - jednak dziedziczne nawyki złego jedzenia); * zbyt mało ruchu; * siedzący tryb życia; * częste jedzenie (np. w barach szybkiej obsługi); * nadmierne podjadanie między posiłkami; * problemy natury psychicznej; * jedzenie słodkich i tłustych produktów (wypieki, ciasta, frytki, wędliny, używanie zbyt dużych ilości tłuszczu do przygotowywania potraw).
Powikłania
* dolegliwości stawów; * bólu krzyża; * podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi; * miażdżycy; * stanów zapalnych w fałdach skóry; * cukrzycy; * podagry; * zakłóceń snu; * wysokiego ciśnienia krwi; * chorób żył i owrzodzenia nóg.
Co możesz zrobić
* Przeznacz dużo czasu na odchudzanie. Spadek masy ciała większy niż kilogram dziennie jest nierealny nawet w krótkim okresie, sensownie jest starać się zrzucać od dwóch do trzech kilogramów miesięcznie. * Przygotuj listę produktów ubogich w tłuszcz i cukier, które ci smakują i staraj się mieć je zawsze w zapasie. * Ćwicz systematycznie. * Zaplanuj wcześniej, jak utrzymać osiągnięty spadek masy ciała.
Kiedy należy udać się do lekarza?
* Gdy wystąpią objawy lub choroby wymienione w punkcie "Powikłania?. * Gdy nadwaga staje się obciążeniem psychicznym lub fizycznym. * Jeśli nadwaga przekroczy 10 kilogramów i odchudzanie na własną rękę nie daje żadnych rezultatów.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »